3ο Γυμνάσιο Αμαλιάδας

Το 3ο Γυμνάσιο Αμαλιάδας ιδρύθηκε το 1979 και στεγάστηκε αρχικά στα κτίρια των αειμνήστων εκπαιδευτικών Πέτρου Ευθυμίου και Αθανασίου Παπαγεωργίου επί των οδών Καποδιστρίου και Ιφίτου δίπλα στην κεντρική πλατεία της πόλης της Αμαλιάδας (Αγ. Αθανασίου).

Tο 1989 ολοκληρώθηκε η κατασκευή του σημερινού κτιρίου και ξεκίνησε η λειτουργία του σε αυτό μέχρι και σήμερα.

Από το σχολικό έτος 1989-1990 λειτούργησαν τμήματα αθλητικής διευκόλυνσης (Τ.Α.Δ.) και έτσι το σχολείο λειτούργησε ως αθλητικό. Ήταν το μοναδικό αθλητικό σχολείο στο νομό Ηλείας μέχρι το 2010 όπου και καταργήθηκε σαν αθλητικό.

Το σχολείο βρίσκεται βόρεια της πόλης της Αμαλιάδας , τέρμα Σισίνη , δίπλα από τον ιερό ναό του Αγίου Νεκταρίου μέσα σε ένα καταπράσινο και πολύ ήσυχο περιβάλλον.