Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+/Δράση KA1. Αναχώρηση εκπαιδευτικών για Πράγα Τσεχίας

fthna-aeroporika-praga

Στις 25-9-2017 πραγματοποιείται η δεύτερη φάση της συμμετοχής του 3ου Γυμνασίου Αμαλιάδας στο πρόγραμμα Erasmus+/Δράση KA1-Μαθησιακή κινητικότητα προσωπικού σχολικής εκπαίδευσης με τίτλο “Success belongs to everyone”-«Η επιτυχία ανήκει σε όλους», το οποίο επιχορηγείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

Το δεύτερο σεμινάριο θα διεξαχθεί στην Πράγα της Τσεχίας από 25-9-2017 έως 29-9-2017 με τη συμμετοχή της κ.  Ευφροσύνης Τάγιου, συντονίστριας του προγράμματος και καθηγήτριας  Αγγλικών του σχολείου μας, της κ. Μπούρα Βασιλικής, καθηγήτριας  φιλολόγου του σχολείου μας, καθώς και της κ. Αραπογιάννη Αγγελικής, φιλολόγου και υπεύθυνης του τμήματος ένταξης του σχολείου μας. Το θέμα του σεμιναρίου είναι «Special Needs Children» και ασχολείται με παιδαγωγικές μεθόδους υποστήριξης των μαθητών που αντιμετωπίζουν μαθησιακές δυσκολίες καθώς και αυτών που είναι ιδιαίτερα χαρισματικοί ώστε να αναπτύξουν τις  ικανότητές τους στο μέγιστο.