Επίσκεψη μαθητών και εκπαιδευτικών στην Πολωνία-Erasmus+KA229 “Sustainable cities: past and present”-“Βιώσιμες πόλεις: παρελθόν και παρόν”

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΙΣ ΠΟΛΕΙΣ ΚΟΛΟΜΠΡΤΖΕΓΚ ΚΑΙ ΓΚΝΤΑΝΣΚ ΤΗΣ ΠΟΛΩΝΙΑΣ  ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ

από 16/05/2022  εως  21/05/2022

Στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+KA229 με τίτλο “Sustainable cities: past and present” –“Βιώσιμες πόλεις: παρελθόν και παρόν”,  ταξιδέψαμε στο Kolobrezeg της Πολωνίας, φιλοξενούμενοι από το σχολείο Szkoła Podstawowa.

Στην αποστολή μας συμμετείχαν τέσσερις μαθητές και τέσσερις μαθήτριες μαζί με τις καθηγήτριες-συντονίστριες του προγράμματος,  Τόγια Κωστούλα και Αραπογιάννη Αγγελική, και τις καθηγήτριες-συνοδούς, Τάγιου Ευφροσύνη και Κουτσμανή Κωνσταντία.

Η εμπειρία ήταν μοναδική!!!! Από πού να ξεκινήσουμε;;;;

Από το αεροδρόμιο του Βερολίνου, όπου συναντηθήκαμε με τη γαλλική αποστολή, φτάσαμε οδικώς στο Kolobrezeg και γνωρίσαμε τις οικογένειες οι οποίες ανέλαβαν να  φιλοξενήσουν τους μαθητές μας.

3

Στο σχολείο γνωρίσαμε το πολωνικό εκπαιδευτικό σύστημα και την ιστορία της περιοχής (η οποία αποτελεί σημαντικό θέρετρο στη Βαλτική), ανταλλάξαμε δώρα,                                        συμμετείχαμε σε καλλιτεχνικό εργαστήριο (οι μαθητές δημιούργησαν το δικό τους Τ- shirt) και φυτέψαμε το δικό μας λουλούδι,    ως ανάμνηση της παρουσίας μας εκεί.

21

82

20

Στην πόλη επισκεφτήκαμε το Φάρο, το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας, τον Καθεδρικό Ναό, το Δημαρχείο (όπου και τιμηθήκαμε από την Αντιδήμαρχο) και το Πολεμικό Μουσείο με εκθέματα από την μεσαιωνική, αλλά, κυρίως, από τη σύγχρονη ιστορία της περιοχής: πανοπλίες ιπποτών, όπλα Νορμανδών, στρατιωτικές στολές ,φόρμες φυλακισμένων στα στρατόπεδα συγκέντρωσης, τάνκς, αεροπλάνα και φορτηγά που μετέφεραν Σοβιετικούς πυραύλους “Κατιούσα”…

84    28  92    91

Στους μοναδικούς θεματικούς βοτανικούς κήπους Hortulus στη Dobrzyca, που περιλαμβάνουν είκοσι οκτώ θεματικές ζώνες  (π.χ. κήποι Ιταλίας, Ιαπωνίας….), απολαύσαμε  χρώματα και αρώματα, ενώ “χαθήκαμε” στον περίφημο λαβύρινθο…

67

69

58       169

Στο λιμάνι του Γκντανσκ ξετυλίχτηκε μπροστά μας το σκηνικό της έναρξης του Β’ Παγκόσμιου Πολέμου ( η ναζιστική Γερμανία ισοπέδωσε την πόλη και αυτό έγινε η αφορμή του μεγαλύτερου πολέμου στην ιστορία του ανθρώπου).  Ξεναγηθήκαμε, επίσης, στο Ευρωπαϊκό Κέντρο για την Αλληλεγγύη, γνωρίζοντας έτσι την πρόσφατη ιστορία της πόλης.   Το Γκντανσκ είναι ξεχωριστό, με σπίτια σαν πίνακες ζωγραφικής, ένας από τους πιο δημοφιλείς τουριστικούς προορισμούς!!!

133

132

129

126

Αφήνοντας την Πολωνία, περάσαμε στο Βερολίνο και ξεναγηθήκαμε στα σημεία αναφοράς του: Πύλη του Βρανδεμβούργου, Sony Center στο Potsdamer Platz,  Πύργος της Τηλεόρασης, Potsdam Oyster (θέατρο που μοιάζει με την Όπερα του Σίδνεϊ), Μνημείο του Ολοκαυτώματος, Ανάκτορο Σαρλότενμπουργκ, Κτήριο του Ράιχσταγκ, Gendarmenmarkt….και…φυσικά…   βρεθήκαμε μπροστά σε τμήματα του περίφημου Τείχους του Βερολίνου….

Αναχωρήσαμε με τις πιο όμορφες αναμνήσεις!!!!

140

145