ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΖΩΓΡΑΦΙΖΟΥΝ… ΒΑΝ ΓΚΟΓΚ!

Έτοιμη η τέταρτη κατά σειρά τοιχογραφία μας! Αυτή τη φορά η «Έναστρη Νύχτα», μια ελαιογραφία σε καμβά που δημιουργήθηκε από τον Ολλανδό μεταϊμπρεσιονιστή ζωγράφο, Βίνσεντ Βαν Γκογκ. Ο Βαν Γκογκ ζωγράφισε την «Έναστρη Νύχτα» τον Ιούνιο του 1889, στο άσυλο Saint-Paul στο Saint-Rémy, όπου είχε εισαχθεί οικειοθελώς μετά από ένα μανιακό επεισόδιο, κατά το οποίο ακρωτηρίασε το αυτί του. Η σκηνή που αποτυπώνει είναι μια σύνθεση πραγματικών και φανταστικών χαρακτηριστικών. Ορισμένες λεπτομέρειες είναι ιστορικά ακριβείς, όπως η φωτεινή σφαίρα στο κέντρο και αριστερά, που έχει αναγνωριστεί από τους αστρονόμους ως ο πλανήτης Αφροδίτη, ο οποίος θα ήταν ιδιαίτερα φωτεινός το καλοκαίρι του 1889. Αστερισμοί, επίσης, όπως της Κασσιόπης και του Πήγασου ήταν τοποθετημένοι σωστά. Από την άλλη, η απεικόνιση του χωριού και η φάση της ημισελήνου ήταν αποτέλεσμα του δημιουργικού μυαλού του καλλιτέχνη.

Ο νυχτερινός ουρανός που απεικονίζει ο Van Gogh είναι γεμάτος με περιστρεφόμενα σύννεφα, λαμπερά αστέρια και ένα έντονα φωτισμένο φεγγάρι.  Ο τρόπος απόδοσης των  διαφόρων στοιχείων στο τοπίο εξασφαλίζουν μία αίσθηση ρευστότητας, μία αίσθηση κίνησης. Ο καλλιτέχνης γνώριζε ότι η σύνθεση της Έναστρης Νύχτας  ήταν κάπως σουρεαλιστική και υπερβολική ως προς τη σύνθεση της όπως ο ίδιος ομολογεί σε επιστολή προς τον αδελφό του. Αυτές οι ζωντανές, ταραχώδεις, γεμάτες ενέργεια μα και με μία “εξασθένιση” μορφές του πίνακα, ως τρόπος έκφρασης του Βαν Γκογκ θεωρείται ότι χρησιμοποιήθηκαν για να μεταφέρουν το προσωπικό συναίσθημα του ίδιου. Αρκετοί είναι αυτοί που ισχυρίζονται πως η προσπάθεια του για να ξεπεράσει την ασθένεια του αντικατοπτρίζεται στον πίνακα. Υπάρχουν διάφορες ερμηνείες και η μία είναι ότι αυτός ο καμβάς απεικονίζει την ελπίδα!

Μαθητές/τριες που συμμετείχαν:

Αναστασία Τριαντοπούλου (Α3)