ΠΡΟΣΟΜΟΙΩΣΗ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΣ ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗ  2018-03-22

Πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 20-3-2018 στο 3ο Γυμνάσιο Αμαλιάδας το πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της γης. Οι μετρήσεις πάρθηκαν στις 12:43, όταν ο ήλιος βρίσκονταν στο ζενίθ του τόπου. Χρησιμοποιήθηκαν ράβδοι μήκος ενός μέτρου, μετροταινίες, ορθογώνια τρίγωνα για την καθετότητα, αυτοσχέδιο αλφάδι για τον έλεγχο του οριζόντιου εδάφους. Η επεξεργασία των μετρήσεων και η λήψη άλλων σχετικών δεδομένων έγινε με τη βοήθεια των λογισμικών Google maps και Google Earth, της ιστοσελίδας suncalc.net και φύλλων Excel. Στον παρακάτω πίνακα παρατίθενται τα αποτελέσματα.

ερατοσθένης

Ευχαριστούμε τους μαθητές/τριες: Μαρία Βασιλακοπούλου, Ναταλία Βουλαδά, Κώστα Θεοδωρακόπουλο, Σαμπάου Μελίσσα, Χαμπιλάι Χριστίνα για την συμμετοχή. Τους μαθητές του τμήματος Β3 που παρακολούθησαν το πείραμα. Τη Διεύθυνση του Σχολείου και το Σύλλογο Διδασκόντων για την συμπαράσταση και ανοχή τους.

Οι καθηγητές: Ανδρέας Αποστολόπουλος, Παναγιώτης Μπόλης, Κώστας Νιάρχος