”ΒΙΩΝΩ ΤΙΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΕΣ ΑΞΙΕΣ”

Το σχολείο μας πήρε μέρος στο πρόγραμμα  ”ΒΙΩΝΩ ΤΙΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΕΣ ΑΞΙΕΣ”, που πραγματοποιήθηκε από τις 11/03/24 έως 13/03/24  στις εγκαταστάσεις της Εθνικής και της Διεθνούς Ολυμπιακής Ακαδημίας στην Αρχαία Ολυμπία.

Η πρώτη μέρα ξεκίνησε με αναφορά στον Ολυμπισμό. Ο  Ολυμπιονίκης της κωπηλασίας Δημήτρης Μούγιος, μίλησε  στους μαθητές και τις μαθήτριες των σχολείων της Ηλείας για   το άθλημα  της κωπηλασίας,  για τις Ολυμπιακές αξίες και  τις  σωστές αθλητικές συμπεριφορές .

Τις επόμενες μέρες οι μαθητές μας συμμετείχαν σε ποικίλες δράσεις αθλητικές και εκπαιδευτικές με στόχο τη συνεργασία, την ομαδικότητα, τη φιλία και διαπραγματεύτηκαν  θέματα όπως η διαχείριση της ήττας, η προστασία του περιβάλλοντος και οι Ολυμπιακές αξίες.

Ήταν μια υπέροχη εμπειρία για μαθητές και εκπαιδευτικούς!