Συμμετοχή στον ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΓΑΛΛΟΦΩΝΙΑΣ

Το  σχολείο  μας  για  πρώτη  φορά  συμμετείχε  στον  Εθνικό  Διαγωνισμό  Γαλλοφωνίας, που  διοργανώνεται  κάθε  χρόνο  από  το  Γαλλικό  Ινστιτούτο  της Αθήνας, και  ήταν  μεγάλη μας χαρά.

Πρωταγωνίστησαν με  πολύ  κέφι μαθητές  της  πρώτης  Γυμνασίου  με  συντονιστές/βοηθούς  τον Διευθυντή  του  σχολείου  μας, τους  καθηγητές Φυσικής Αγωγής, Εικαστικών, Πληροφορικής και Γαλλικών.

Το  φετινό θέμα  του  διαγωνισμού  ήταν  οι  Ολυμπιακοί  αγώνες, θέμα  αγαπημένο  μιας και  ζούμε  τόσο  κοντά  στην  γενέτειρα  των  αγώνων  της  ευγενούς  άμιλλας  και  της  ειρήνης.

Δεν  αναδειχθήκαμε  νικητές  του  φετινού  διαγωνισμού, αλλά  καμαρώνουμε  γιατί  κερδίσαμε  σε  δημιουργικότητα, ευρηματικότητα, γέλιο, αυτοπεποίθηση και γνώσεις. Σχεδιάσαμε τη μασκότ μας, σκηνοθετήσαμε βίντεο, πρωταγωνιστήσαμε και μιλήσαμε με  όμορφη γαλλική προφορά.

Merci  à  tous! Rendez-vous l’ année  prochaine!

Απολαύστε το βίντεο που δημιουργήσαμε: