ΕΚΘΕΣΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Στις  25/05/22 παρουσιάστηκε  η  έκθεση τεχνολογίας του 3ΟΥ  Γυμνασίου Αμαλιάδας. Οι μαθητές διδάχθηκαν τρεις θεματικές ενότητες

Εργαλεία – μηχανές

Ενέργεια – ισχύς

Μεταφορές – επικοινωνίες

Στη συνέχεια έφτιαξαν μια κατασκευή από την θεματική της αρεσκείας τους η οποία συνοδεύεται και από γραπτή εργασία με πληροφορίες για την ιστορική αναδρομή , τον τρόπο λειτουργία αλλά και τις επιπτώσεις  του  τεχνολογικού αντικείμενο που οι ίδιοι επέλεξαν στην κοινωνία , την οικονομία, το περιβάλλον, τον άνθρωπο.

Το εργαστήριο του σχολείου μας  εξυπηρέτησε  το σκοπό  του μαθήματος που είναι ο ρεαλισμός  και η  συσχέτιση των εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων με τον πραγματικό κόσμο, αλλά και η  ανάπτυξη ατόμων δημιουργικών , με ικανότητα να λύνουν προβλήματα.

Τέλος μέσω του μαθήματος της τεχνολογίας οι μαθητές είχαν την δυνατότητα :

• Να εργασθούν κατά τη σύνθεση των κατασκευών τους με μια ποικιλία εργαλείων , υλικών και μηχανημάτων από όλους τους τομείς της σύγχρονης τεχνολογίας που διαμορφώνουν το περιβάλλον τους.
  • Να βρίσκουν διέξοδο και τρόπο έκφρασης όλες οι δημιουργικές τάσεις τους
  • Και να αποκτήσουν σφαιρική ενημέρωση σε όλους τους τομείς της τεχνολογίας.

ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΤΟΥΣ!