ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ BERGERAC ΤΗΣ ΓΑΛΛΙΑΣ -ERASMUS PLUS

Στο πλαίσιο του ERASMUS PLUS η εκπαιδευτικός του 3ου Γυμνασίου Αμαλιάδας κ. Δαμιανάκη Ελένη ΠΕ11 προσκλήθηκε από τον εκπαιδευτικό οργανισμό MFR LAFORCE της Γαλλίας για την διοργάνωση και υλοποίηση της εβδομάδας των ΣΠΟΡ την χρονική περίοδο 16/01 έως 22/01.Κατά την εβδομάδα αυτή έγιναν μαθήματα σχετικά με την ανάπτυξη της δεξιότητας της αυτοπαρουσίασης στη μητρική και σε άλλη γλώσσα, μαθήματα ελληνικών, παρουσίαση της Μεσογειακής διατροφής και της σπουδαιότητας της άσκησης. Επίσης έγιναν   βιωματικές δράσεις όπως δημιουργία υγιεινού πρωινού, άσκηση-  ενδυνάμωση και πεζοπορία 7 χιλιομέτρων  σε δάσος του Bergerac με μαθητές, εκπαιδευτικούς και τον πεζοπορικό όμιλο της πόλης. Υπήρξε αλληλεπίδραση με εκπαιδευτικούς και μαθητές με ανταλλαγή απόψεων σχετικά με τις στρατηγικές μάθησης αλλά και τους τρόπους ανάπτυξης εσωτερικών και εξωτερικών κινήτρων για τη συμμετοχή των μαθητών στην άσκηση.

Δείτε παρακάτω το video