ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΚΑΘΕΡΕΣ ΤΗΣ ΙΣΠΑΝΙΑΣ -ERASMUS KA229

Επίσκεψη στο Κάθερες της Ισπανίας

Το πρόγραμμα «Βιώσιμες πόλεις: παρελθόν και παρόν» στοχεύει να γνωρίσουν οι μαθητές μας την κοινωνική και εκπαιδευτική αξία της ευρωπαϊκής πολιτιστικής μας κληρονομιάς και όλοι μαζί να αναζητήσουμε εναλλακτικές λύσεις για ένα βιώσιμο παρόν.

Υπεύθυνες του προγράμματος είναι οι καθηγήτριες κ. Αραπογιάννη Αγγελική και κ. Τόγια Κωστούλα, οι οποίες συμμετείχαν στις αρχικές διαδικτυακές συναντήσεις των εταίρων, στην πρώτη διαδικτυακή συνάντηση των μαθητών και στη συνάντηση των υπευθύνων του προγράμματος που πραγματοποιήθηκε στο Κάθερες της Ισπανίας από τις 15/11/2021 έως τις 19/11/2021.

Στη συνάντηση αυτή ορίστηκαν οι ημερομηνίες των επισκέψεων και οι δράσεις των συμμετεχόντων σχολείων, οι οποίες σχετίζονται με την εξελικτική των πόλεων μέσα στην ιστορία. Στο δικό μας σχολείο ανατέθηκε να αναδείξει την επιρροή της αρχαίας πόλης κράτους στη διαμόρφωση των σύγχρονων πόλεων.