ΗΜΕΡΙΔΑ ΔΙΑΧΥΣΗΣ ΤΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ERASMUS KA1

Στο χώρο του 3ου Γυμνασίου Αμαλιάδας πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 5 Μαΐου ημερίδα διάχυσης των αποτελεσμάτων του Ευρωπαϊκού προγράμματος Εrasmus KA1 με τίτλο: “Motivated learning to boost inclusive education” 2020-2022 στην οποία παρουσιάστηκαν τα σχέδια κινητικότητας του σχολείου μας και τα μαθησιακά αποτελέσματά τους.
Η πρώτη κινητικότητα είχε τίτλο: “Dealing with linguistic diversity successfully” ( Βιέννη), η δεύτερη “Motivation” (Σεβίλλη) και η τρίτη κινητικότητα “Structured study visit to schools/institutes and training seminar for teachers and other school staff in Sweden” (Στοκχόλμη).
Σε αυτές συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί:
Ράλλης Διονύσιος- Διευθυντής,
Τάγιου Ευφροσύνη- συντονίστρια,
Τόγια Κωστούλα,
Μπούρα Βασιλική,
Αραπογιάννη Αγγελική
Μάσσαλας Μάριος.
Στην ημερίδα, η οποία απευθυνόταν σε όλους τους εκπαιδευτικούς της περιφέρειας, στους συλλόγους γονέων και κηδεμόνων και στους εκπροσώπους της τοπικής αυτοδιοίκησης  έγινε ενημέρωση για τις μεθόδους συμπερίληψης ατόμων με ιδιαιτερότητες, τον τρόπο αντιμετώπισης φαινομένων παραβατικής συμπεριφοράς, αλλά και για καλές πρακτικές που οι εκπαιδευτικοί μπορούν να εντάξουν στην καθημερινότητά τους, ώστε να καταρρίψουν στερεότυπα και να ενθαρρύνουν, μέσω της παροχής κινήτρων, την πρόοδο των μαθητών.
Πραγματοποιήθηκε επιμόρφωση με την μορφή διάλεξης, βιωματικής δράσης και συζήτησης για τη διάχυση των γνώσεων-εμπειριών, ώστε να ενημερωθούν και οι υπόλοιποι συνάδελφοι για τις νέες διδακτικές πρακτικές και προσεγγίσεις που χρησιμοποιούνται πανευρωπαϊκά και πώς αυτές μπορούν να ενσωματωθούν στην εκπαιδευτική διαδικασία με στόχο τη βελτίωση της διδασκαλίας και την επίλυση των προβλημάτων του σχολείου μας.
Τέλος τονίστηκε η ενίσχυση της ευρωπαϊκής διάστασης του σχολείου μας και της στρατηγικής του ως ευρωπαϊκού οργανισμού με την πραγμάτωση του ρόλου του ως φορέα ιδεών και αξιών.