CINELIKE LAB: Η δική μας ταινία λέγεται «ΜΑΘΗΣΗ»!

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στο σχολείο μας τον Δεκέμβριο του 2023 το μικρό κινηματογραφικό ταξίδι του σχολείου μας! Ξεκίνησε την Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου με την φιλοξενία του εργαστηρίου κινηματογραφικής τεχνικής “CINELIKE LAB” στο πλαίσιο του Διεθνούς Φεστιβάλ Ολυμπίας για Νέους και Παιδιά, υπό την καθοδήγηση του εξαιρετικού εμψυχωτή-εκπαιδευτή κ. Ηλία Φλωράκη. Οι 16 μαθητές που συμμετείχαν εξοικειώθηκαν αρχικά με τις βασικές αρχές σεναρίου και συζήτησαν πάνω στις ιδέες τους (brainstorming) μέχρι να ολοκληρωθεί το σενάριο της ομάδας. Τις υπόλοιπες μέρες και μέχρι την Παρασκευή, τα παιδιά έμαθαν βασικές αρχές σκηνοθεσίας και κινηματογράφησης, επέλεξαν τις τοποθεσίες των γυρισμάτων, σκηνοθέτησαν, χειρίστηκαν την κάμερα, έπαιξαν και συμμετείχαν στην διαδικασία ολοκλήρωσης της ταινίας. Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και με δυνατούς συμβολισμούς είναι η ταινία μικρού μήκους με τίτλο «ΜΑΘΗΣΗ» δημιούργησαν οι μαθητές μας!

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν!!!