“ΒΙΩΣΙΜΕΣ ΠΟΛΕΙΣ: ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΠΑΡΟΝ” -ERASMUS KA229

ΒΙΩΣΙΜΕΣ ΠΟΛΕΙΣ: ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΠΑΡΟΝ είναι ο τίτλος του προγράμματος στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας στα πλαίσια του ERASMUS KA229.

Το κίνητρο για τη συμμετοχή μας σε αυτό το πρόγραμμα είναι οι μαθητές μας:

-Να έχουν την ευκαιρία να διευρύνουν τους ορίζοντές τους μέσα από έναν πολυπολιτισμικό διάλογο με τους συνομηλίκους τους από άλλες χώρες,

βελτιώνοντας έτσι την ικανότητά τους να επικοινωνούν στα αγγλικά και αναπτύσσοντας τις κοινωνικές και ψηφιακές τους δεξιότητες.

– Να κατανοήσουν τον πολυδιάστατο ευρωπαϊκό πολιτισμό και την ιδέα της συνεργασίας, ενισχύοντας την αμοιβαία εκτίμηση και τον αλληλοσεβασμό.

– Να συμμετάσχουν σε πολιτιστικές εκδηλώσεις σε συνεργασία με τους γονείς και την τοπική κοινωνία.

– Να αποκτήσουν βαθύτερη εικόνα για το πώς έχουν εξελιχθεί οι πόλεις μας από τις απαρχές τους μέχρι τώρα: πόροι, αρχιτεκτονική, ανθρώπινο δυναμικό, παραδόσεις κ.λ.π.

Ξεκινήσαμε το σχεδιασμό του προγράμματός μας το 2020 και έχουμε οργανώσει δραστηριότητες, επίσημες και άτυπες, οι οποίες παρακινούν τους μαθητές μας και τους βοηθούν  όχι μόνο να εμπλακούν, αλλά να γίνουν οι πραγματικοί πρωταγωνιστές.

Τα σχολεία με τα οποία συνεργαζόμαστε είναι τα εξής:

1) IC Di Giacomo 3 S.Chiara (Italy)

2) EPLEFPA “Les Sillons de Haute Alsace” (France)

3) Szkoła Podstawowa nr 6 im. Janusza Korczaka w Kołobrzegu (Poland)

4) IES. Javier García Téllez (Spain)

Η πρώτη συνάντηση των σχολείων μας έγινε διαδικτυακά στις 8/6/2021 και είχε διπλό στόχο:

• τη γνωριμία των συμμετεχόντων μαθητών και

• την επιλογή του λογότυπου του προγράμματος.

Ανάμεσα στα πέντε λογότυπα που κατατέθηκαν (ένα από κάθε σχολείο) προκρίθηκε, μετά από ηλεκτρονική ψηφοφορία, το λογότυπο του σχολείου μας, φιλοτεχνημένο από τις μαθήτριες Θεοφιλοπούλου Φεβρωνία και Αλεξοπούλου Χρυσάνθη.