ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΕΦΗΒΩΝ ΣΤΑ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΤΟΥ 24ΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΟΛΥΜΠΙΑΣ

Αν είσαι μαθητής ή μαθήτρια Γυμνασίου ή Λυκείου, μένεις οπουδήποτε στην Ελλάδα και θες να συμμετάσχεις στα Διαδικτυακά Κινηματογραφικά Εργαστήρια του 24ου Φεστιβάλ Ολυμπίας μαζί με άλλα παιδιά της ηλικίας σου που μένουν σε άλλες περιοχές της χώρας, συμπλήρωσε την παρακάτω φόρμα μέχρι και την Παρασκευή 26 Νοεμβρίου 2021.

Είναι διαθέσιμα τα εξής εργαστήρια:

ΖΙΖanimation, εξ αποστάσεως εργαστήριο animation

Εκπαιδευτής: Κώστας Κατράκης, animator
Ημερομηνίες: Δευτέρα 6 Δεκεμβρίου-Παρασκευή 10 Δεκεμβρίου
Ηλικίες: 13-16 ετών
Οι συμμετέχοντες θα πρέπει να διαθέτουν Η/Υ με λειτουργικό σύστημα Windows
Ενδεικτική διάρκεια: 10 ώρες σε δίωρες συναντήσεις και ατομική απασχόληση, ώρες 6-8μμ
Εργαστήριο κινουμένου σχεδίου, το μακροβιότερο του Φεστιβάλ Ολυμπίας! Οι μαθητές φτιάχνουν ιστορίες, κατασκευάζουν φιγούρες και τους δίνουν ζωή με την τεχνική του stop motion μέσα από software σε ηλεκτρονικό υπολογιστή. Με αυτό τον τρόπο δημιουργούν μια ταινία μικρού μήκους. Το εργαστήριο υλοποιείται σε διαδικτυακό περιβάλλον μάθησης.
Εργαστήριο κινηματογραφικής καταγραφής της τρέχουσας πραγματικότητας
Εκπαιδεύτρια: Διονυσία Κοπανά, κινηματογραφίστρια
Ημερομηνίες: Δευτέρα 6 Δεκεμβρίου-Παρασκευή 10 Δεκεμβρίου
Ηλικίες: 13-18 ετών
Ενδεικτική διάρκεια: 5 δίωρες συναντήσεις, συνολική διάρκεια 10 ώρες, ώρες 4-6μμ

Εργαστήριο κινηματογραφικής καταγραφής της τρέχουσας πραγματικότητας  έτσι όπως καθένας από εμάς την βλέπει και τη ζει. Οι μαθητές εξοικειώνονται με την γλώσσα  του κινηματογράφου, τα εκφραστικά του μέσα και τις τεχνικές του δημιουργικού ντοκιμαντέρ αποτυπώνοντας την δική τους πραγματικότητα μέσα  από τη δική τους οπτική, με το δικό τους ιδιαίτερο και μοναδικό τρόπο σε μια μικρή σπονδυλωτή ταινία.
Ο αριθμός των διαθέσιμων θέσεων είναι περιορισμένος. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

ΦΟΡΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ